p.s. Pokreni solidarnost

Projekt je začet u Francuskoj i proširio se Europom. Danas sudjeluje šest zemalja: Francuska, Španjolska, Poljska, Italija, Slovenija i Hrvatska. Centar za mirovne studije je voditelj projekta u Hrvatskoj. Cilj projekta je s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Naša škola sudjeluje u projektu 7 godina.

Aktivnost „p.s. Pokreni solidarnost!“ temelji se na vrlo jednostavnoj zamisli: poruka u boci.

21. ožujka svake godine, na Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije, djeca i tinejdžeri šalju razglednice nasumično odabranim osobama iz telefonskog imenika svoje lokalne zajednice.

CILJEVI AKTIVNOSTI

POTAKNUTI MLADE NA RASPRAVU O RAZLIČITOSTI, diskriminaciji I percepciji.

POKAZATI MLADIMA KAKO ANALIZIRATI SLIKU i pomoći im dešifrirati poruke skrivene u slikama kojima su svakodnevno bombardirani u suvremenome društvu.

RAZVIJATI KRITIČKO MIŠLJENJE I VJEŠTINU MAŠTANJA promišljanjem ideja, mišljenja i osjećaja. Oni su temelj za poruku koja će se zapisati, ukrasiti i poslati.

PRIMIJENITI NAUČENO U PRAKSI pisanjem i slanjem osobne poruke stvarnom primatelju. Ova radnja predstavlja početak angažmana i može postati katalizator istinske osviještenosti te pomoći sudionicima da uče o vrijednostima jednakosti, solidarnosti, pravdi, poštovanju i slično.

POVEZATI SE S PRIMATELJEM PUTEM PISANE PORUKE koja doprinosi stvaranju jedinstvenog odnosa te pojačava zanimanje za temu o kojoj se raspravlja.

POTAKNUTI PRIMATELJA NA ODGOVOR i iskaz vlastitog mišljenja na bilo koji način koji im odgovara. Već i sama činjenica da primitak poruke pokreće reakciju pomak je u pozitivnom smjeru!

ZAŠTO ŠALJEMO PORUKU?

Odaslana poruka je poruka solidarnosti te poziva sve na razmišljanje o vlastitim predrasudama te osobne promjene s ciljem stvaranja tolerantnijeg društva.

Solidarnost se ne može urediti zakonom: ona se mora živjeti!

Potičemo učenike da žive solidarnost kroz ovaj projekt i ostale aktivnosti u školi i zajednici.

p.s.Pokreni Solidarnost 2023./2024.

Nakon puno poslanih razglednica evo stigao nam je odgovor.
Učenica Mirna, 8. razred PŠ Ruščica, poslala je razglednicu, a velečasni Robert Farkaš odgovorio.
Hvala svima koji odgovore na naše razglednice divno je kad uspostavimo dijalog, kad komuniciramo i razmjenjujemo mišljenja. Nadamo se da ćemo tako nastaviti i idućih godina.